YERBA SANTA šamanský vykuřovací svazek

>
Tradiční posvátná bylinka amerických indiánů Yerba santa znamená v překladu doslova svatá bylina. Má podobné očistné a ochranné účinky jako bílá šalvěj. Při vykuřování šíří příjemnou a delikátní vůni, která zahřívá a rozjasňuje atmosféru. Její přátelská a milující energie pohlcuje a transformuje všechny negativní síly a energie. Přináší hluboké pocity klidu, míru, štěstí, lásky a bezpečí. Je sluníčkem pro duši.
Váha
25 - 30g
Velikost
10-11 cm
Latinský název
Eriodyction califormicum
Vůně
jemná, hřejivá, kořeněná, svěží, nasládlá, bylinková, pryskyřičná, balzamická
Vhodné pro
očistu, ochranu, sílu, léčení, lásku, duchovno, šamanismus
Vykuřování
volně pohybem ruky, uhlík, kadidelnice, el. kadidelnice, mušle, pícka
Země původu
USA
Značka
Vykurovadla.cz
dostupnostskladem
Cena s DPH 149 Kč
Cena bez DPH 130 Kč

Už jste někdy vstoupili do prostoru, ve kterém jste se necítili vůbec dobře?

Některé domy, místnosti, pokoje, ale i předměty, zvířata a osoby mohou vyzařovat špatné a negativní vibrace, které v sobě nahromadily. Tyto negativní energie mívají tendenci ulpívat a přetrvávat i dlouho poté, co je způsobilo. Vykuřováním sušených bylin a bylinných svazků, jako je bílá a modrá šalvěj, Svatá tráva, jalovec, rozmarýn, cedr aj. očistné byliny, můžete postiženou oblast snadno a jednoduše od těchto ulpělých energií vyčistit a zároveň si krásně provonět interiér čistými přírodními vůněmi!

Yerba santa (Svatá tráva, horský balzám, medvědí plevel) je nízký stálezelený keř, který se pěstuje v suchých horských oblastech v Kalifornii a Severním Mexiku. Po celá staletí je tato tradiční posvátná bylina indiánskými šamany vykuřována při slavnostních ceremoniích pro ochranu, očištění, léčení, duchovní sílu, odvahu, psychické schopnosti a nalezení svého vnitřního „já“. Svatá tráva je skvělá během meditací, věštění nebo kdykoliv, kdy je vyžadována hluboká duchovní očista. Přezdívá se jí také „přenosný chrám“, protože dokáže veškeré negativní vlivy účinně vytlačit a nastavit ochranné hranice.

Španělští kolonizátoři se o skvělých účincích posvátné Yerby santy dozvěděli prostřednictvím domorodých indiánů, kteří ji buď kouřili ve svých dýmkách míru, vykuřovali s ní a zároveň jí využívali i jako léčivku na řadu nemocí, jako je bronchitida, nachlazení, kašel, průjem a bolesti žaludku. Působí jako stimulant - snižuje únavu a přetížení. Zevně se listy aplikují na modřiny, kousnutí komáry nebo jako obklad proti otokům při výronech, podvrtnutí a zlomeninách kostí, při bolestech kloubů. Tonikum z listů pomáhá čistit krev, uklidňuje nervový systém, stimuluje mysl a podporuje chuť k jídlu.

Svatá tráva je i úžasná léčivá rostlinka na úrovni psychické, která pomáhá uvolňovat emoční bolest, jako smutek, zoufalství a deprese, rozpouští melancholii, čistí a otevírá čtvrtou - srdeční čakru.

YERBA SANTA sušené listy:

 • účinně čistí a vytlačuje všechnu negativní energii
 • poskytuje silnou ochranu
 • uvolňuje zablokovanou energii a rozpouští emocionální bolest
 • umožňuje duchovnímu tělu vrátit se zpět do rovnováhy
 • prostřednictvím jejího vonného dýmu se přesunete z materiální reality fyzického světa do jemné říše duchovnější existence
 • dodává odvahu a posiluje sebevědomí
 • povznášející vůně potěší nejen vaše smysly, ale otevře vaše srdce i duši čisté lásce, duchovnímu růstu a kráse
 • vyvolává mírumilovné pocity, přitahuje štěstí a úspěch
 • Yerbou santou můžete čistit a nabíjet všechny prostory, osoby, zvířata, předměty, drahé kameny, minerály, amulety a šperky
 • 100 % čisté pocházející z ekologického pěstitelství, chemicky neošetřené, ručně a láskyplně sbírané a volně sušené na slunci

Léčivé benefity: listy obsahují řadu flavonoidů, které se často používají ve farmaceutickém průmyslu k uvolňování hlenů (v první pol. 19 stol. zdravotnictví Spojených států přidalo Yerbu Santu na seznam oficiálních léků Spojených států). Lze si z nich uvařit čaj nebo připravit tonikum k úlevě od bolesti, pro zmírnění únavy i přetížení, přikládáním obkladů na rány ke snížení otoků při zlomeninách a pohmožděninách, při dýchacích a respiračních potížích, astmatech, při podráždění močové trubice.

Více se o Yerba santa a jejích účincích dozvíte na našem blogu.

Vykuřování:

Sušené listy Yerby santy můžete vykuřovat velmi snadno a jednoduše - stačí je jen na jednom konci zapálit, sfouknout a pohybem ruky rozdmýchávat dým kolem sebe a do okolního prostoru, dále je můžete pálit na uhlíku, ve vykuřovacích píckách, v kadidelnici, v miskách na šamanské svazky, v mušli, nebo přidávat do směsí  - dle vašeho vlastního uvážení. Dobře účinkuje ve směsích s bílou, růžovou a černou šalvějí, Palem Santem, rozmarýnem, jalovcem, černým kopálem, levandulí a dračí krví.  

Ať už vykuřujete prostory, předměty nebo osoby rozdmýchávejte vonný kouř pohybem ruky do čtyř světových stran - dosáhnete tak nejlepších léčebných a očistných účinků. Sever, jih, východ a západ představují čtyři živly a silného strážce duchů zvířat, které takto povoláte na pomoc.

 • Směr severu představuje Bílého buvola a prvek Země. Přináší ochranu a uzemnění, dává poznání života, smrti a znovuzrození.
 • Jih zastupuje kojota a prvek vody. Přináší chytrost a moudrost, ovládá emoce.
 • Východ symbolizuje orla a prvek vzduchu. Přináší prozíravost, inspiraci, ochranu, vyjasnění a vhled.
 • Západ pak patří medvědovi a prvku ohně. Přináší sílu, statečnost, odvahu, odhodlání a novou energii.

Vykuřujte Yerbou Santou, abyste odstranili negativní energie a přilákali energie dobré, podpořili radost a uzdravení, dodali si odvahu, nebo si prostě jen užili úžasnou vůni!

Příslušenství k dokoupenízobraz vše

Miska na šamanské svazky keramika černá
799 Kč
Miska na šamanské svazky keramika tykrys
799 Kč
Miska na šamanské svazky keramika bílá
799 Kč
Miska na šamanské svazky terakota černá
799 Kč
Miska na šamanské svazky terakota hnědá
799 Kč

Alternativní zbožízobraz vše

BÍLÁ ŠALVĚJ & YERBA SANTA vykuřovací svazek
159 Kč
BÍLÁ ŠALVĚJ šamanský vykuřovací svazek střední 54-60gr
219 Kč
YERBA SANTA - SVATÁ TRÁVA vykuřovadlo
106 Kč
BÍLÁ ŠALVĚJ šamanský vykuřovací svazek malý
129 Kč
JALOVEC šamanský vykuřovací svazek velký
439 Kč
Yerba Santa
historie vykuřování

Yerba santa — Svatá tráva

Český botanický název: Yerba santa

Běžné názvy: hierba santa, což ve španělštině znamená „posvátná bylina“, horský balzám, medvědí plevel, rostlina dásní a Svatá tráva

Latinský název: Eriodyction califormicum

Rozšíření: západní a jihozápadní oblast Severní Ameriky a severního Mexika

ilustrace

 

Botanický popis rostliny:

Yerba santa je nízký stálezelený aromatický keř s dřevnatými oddenky, obvykle dorůstající do výšky 1 m. Pochází z čeledi Brutnákovité (Boraginaceae). Tmavě zelené kožovité listy jsou podlouhlé až kopinaté, vroubkované a pokryté lesklou pryskyřicí. Chuť a vůně listů je balzamická a drobné kvítky příjemně voní po slunci, vodě a zemi.

 

Původ a vlastnosti:

Yerba santa je původem ze západních a jihozápadních oblastí Severní Ameriky a severního Mexika. Obvykle se vyskytuje v suchých oblastech, kde je jen řídká vegetace. Jemné kvítky jsou bíle až levandulově zbarvené a jsou hojně opylovány motýly. Kvetou od května do července v závislosti na nadmořské výšce. Plody v podobě hnědých tobolek oválného tvaru obsahují černá semena.

Yerba santa má silný vztah k vodě. Tvrdé pryskyřičnaté listy drží vody zevnitř a tím zabraňují vysychání rostlin v horkém slunečním žáru. Tato kvalita — použití Yerba santa jako regulátoru vodního prvku, nám umožňuje lépe pochopit širokospektrální léčivé účinky této jedinečné bylinky.

 

Historie a využití:

Yerba santa má bohatou historii tradičního použití a za své léčivé vlastnosti byla oceněna různými domorodými komunitami po celém západním pobřeží, včetně Chumash a Cahuilla. Španělští kolonizátoři se o skvělých účincích posvátné Yerby Santy dozvěděli prostřednictvím domorodých indiánů, kteří ji buď kouřili ve svých dýmkách míru, vykuřovali s ní a zároveň jí využívali i jako léčivku na řadu nemocí. Španělští osadníci byli tak zaujati léčivou silou této rostliny, že jí pojmenovali „svatá bylina“ a hojně jí používali ve svých katolických misiích při léčbě nemocí z nachlazení, bronchitidě, kašli, průjmu a bolestem žaludku. Yerba santa působí jako stimulant - snižuje únavu a přetížení. Zevně se listy aplikují na modřiny, kousnutí komáry nebo jako obklad proti otokům při výronech, podvrtnutí a zlomeninách kostí, při bolestech kloubů. Tonikum z listů pomáhá čistit krev, uklidňuje nervový systém, stimuluje mysl a podporuje chuť k jídlu.

 

Yerba santa a vykuřování:

Po celá staletí je tato tradiční posvátná bylina indiánskými šamany vykuřována při slavnostních ceremoniích nebo v potních chýších pro ochranu, očištění, léčení, duchovní sílu, odvahu, psychické schopnosti a nalezení svého vnitřního „já“. Při vykuřování vydává příjemný a svěží kouř, který má hřejivé a balzamické účinky. Zajímavé aroma potěší vaše smysly teplými pryskyřičnými tóny, plnými slunce a vlhké půdy po dešti, se sladkým nádechem bylin a koření.

Svatá tráva je skvělá během meditací, věštění nebo kdykoliv, kdy je vyžadována hluboká duchovní očista. Přezdívá se jí také „přenosný chrám“, protože dokáže veškeré negativní vlivy účinně vytlačit a nastavit ochranné hranice.

 • očištění, ochrana, posílení
 • léčení, sebeléčení, uzdravení
 • duchovní síla, odvaha, sebevědomí
 • zbavuje strachu a negativních emocí
 • ulevuje od zlosti a agrese
 • čistí a otevírá čtvrtou - srdeční čakru
 • vyvolává mírumilovné pocity, přitahuje lásku, štěstí a úspěch

 

Kdy můžete Svatou trávu vykuřovat?

Když se cítíte smutní, naštvaní, rozzlobení nebo v depresi

Před zahájením rituálu nebo ceremoniálního a magického obřadu

Jako součást celkového duchovního úklidu

Při čištění prostor, osob, zvířat a předmětů od negativních a špatných energií a bytostí

Pro posílení lásky, štěstí, radosti, sebevědomí a prosperity

 

Léčivé benefity:

Yerba santa potahuje sliznice a udržuje vodní složku v přímém styku s buňkami, čímž obnovuje glykosaminoglykany. Glykosaminoglykany patří do skupiny sacharidů a jsou základní složkou pojivové tkáně, včetně chrupavky a cévních stěn. Skládají se z dlouhých sacharidových řetězců, které obsahují střídavě kyselinu hyaluronovou, muko-; polysacharidy a chondroitinsulfáty. Díky tomu je Yerba santa považování za vynikající přírodní bylinný lék na chronická respirační onemocnění, při léčbě kašle a jiných dýchacích obtížích. Pomáhá uvolňovat a vylučovat hlen. Rozšiřuje bronchiální trubice, proto se používá i ke zmírnění astmatických a alergických záchvatů. Ulevuje od bolesti a pálení při podráždění močové trubice.

Má výrazné stimulační účinky — zmírňuje únavu i přetížení. Zevně ve formě obkladů snižuje otoky při pohmožděninách, podvrtnutí a zlomeninách.

Na emoční úrovni léčí zejména stavy smutku, melancholie, deprese nebo zoufalství. Tyto emoce jsou uloženy v hlubších vrstvách těla, zejména v oblasti srdce a plic (dýchacích cest). Volnému proudění dechu neboli „vydechování projevu duše“ je často bráněno. Respirační onemocnění, závislost na tabáku a různé druhy alergií jsou běžné fyzické projevy této duševní nerovnováhy.

Yerba santa uvolňuje meridiány srdce a plic a odstraňuje z nich uložené negativní emocionální prožitky. Domorodí američtí indiáni jí považují za svatou bylinu i proto, že proces duchovního probuzení vede k nalezení cesty ke svému vnitřnímu „já“. Nejsilnější učení duchovního „já“ lze dosáhnout skrze proniknutí do nejskrytějších míst naší duše, ve kterých si uchovává nejhlubší bolest nebo traumata. Barva a podoba Yerba santa odráží skutečné vlastnosti duše — jemné levandulové kvítky naznačují vysokou úroveň duchovního vědomí. A zakřivené trubkovité listy hovoří o procesu sestupu do nejhlubších částí naší duše.

 

Tradiční dávkování:

Čaj, tinktura nebo sirup se obvykle vyrábí z listů nebo květů rostliny. Pro psychickou a emocionální léčbu se využívá metody vykuřování sušených listů a svazků.

Vnitřně: příprava čaje: 1 čajová lžička sušených listů na 1 šálek vroucí vody. Louhuje se 30 minut pod pokličkou, poté slít a užívat 1x denně. K výrobě tinktury použijte kvalitní, min. 40 % alkohol. Užívá se 10—30 kapek 4x denně.

Zevně: pro přípravu obkladů a léčbě kouřem

 

Upozornění:

Neužívejte v těhotenství a při kojení. Yerba santa není vhodná pro lidi trpící nespavostí, proto pokud máte obtíže s usínáním, nevykuřujte ji a ani neužívejte před spaním.

Vykuřování je tak staré jako samotné používání ohně. Již v nejranějších dobách lidé spalovali vonné dřevo, pryskyřice a rostliny, které našli ve svém okolí. 

Pravděpodobně to byla z počátku náhoda. Někdo do ohně vhodil kus smolného dřeva a objevil při tom příjemné aroma a pozitivní účinky kouře. Jantar je pravděpodobně jedna z prvních vykuřovacích substancí, jež byly v době ledové přidávaný do ohnišť v jeskyních.

Jak bylo zjištěno u národů, které doposud praktikují „primitivní" způsob života, měli také první uživatelé vykuřovacích substancí ještě velmi vyvinutý a jemný čich. Byli schopni ucítit zvířata, blížící se bouři, nebezpečí či vzdálený oheň. Rozlišili dobré potraviny od jedovatých. Používali čich na čistě praktické účely. 

Poté následovalo používání rostlin k rituálním, magickým a náboženským účelům. Bylo součástí každodenního života předtím, než se vykuřování poprvé rozvinulo v kultuře. Byly nalezeny asi 60 000 let staré hroby neandrtálců, kteří byli pohřbeni spolu s květinami a bylinami, zjevně proto, aby jim byla usnadněna cesta na onen svět.

Lidé si tedy již před mnoho tisíci lety byli vědomi, že různým rostlinám jsou vlastní jiné účinky. A tak začaly být tyto rostliny používány k rozličným účelům: jako stimulační, omamné a léčivé prostředky, jako obětiny, jako most do světa bohů a též pro kosmetické účely. Je potěšující, že staré kultury zcela nezávisle na sobě učinily podobné objevy a zkušenosti s účinky jednotlivých rostlin.

Šamani a léčitelé po celém světě věděli o tom, že určitá pryskyřice a byliny způsobují změny vědomí. Pomocí hořícího dřeva, pryskyřic a rostlin se odesílala poselství ve formě proseb, vzývání a zaklínadel. Byly to první vědomé činy cílené k léčebným, magickým a náboženským účelům. K ovlivnění lidských osudů, dosažení zdraví, blahobytu a štěstí.

Doklady o rozvinuté kultuře, v níž se praktikovalo vykuřování a která kvetla v době asi 7200 let před naším letopočtem byly nalezeny ve Skandinávii:  malé kusy kuřidla ve formě koláčků, které při spalování šířili vůni aromatických pryskyřic. O několik tisíciletí později už byla praxe vykuřování neodmyslitelně spjata s náboženským a kulturním životem antických civilizací.

nahoru