Benzoe Sumatra Gold 20g

>
Benzoe ze Sumatry pomáhá k dokonalému uvolnění a relaxaci! Zklidňuje mysl i emoce, zbavuje stresu, napětí a hojí citová zranění. Pryskyřice sumaterské benzoe vydává při vykuřování líbeznou, sladce balzamickou vůni s tóny vanilky, mandlí, karamelu a medu. Navozuje pocity důvěry a bezpečí. Posiluje a harmonizuje nervový systém, rozptyluje hněv a čistí hlavu.
Váha
20 g
Vhodné pro
uklidnění, uvolnění, relaxaci, očištění, ochranu
Země původu
Indonésie
Vykuřování
uhlík, kadidelnice, el. kadidelnice, pícka, plátek mica
Vůně
hřejivá, sladce vanilková, balzamická, mandlová
Latinský název
Styrax benzoin
dostupnostskladem
Cena s DPH 159 Kč
Cena bez DPH 131 Kč

Pryskyřice benzoe (tzv. benzoin) se získává z mízy 6-ti a více letých stromů z čeledi styraxovitých, které dorůstají do výšky až 20 metrů.

Existují dva běžné druhy benzoe: benzoe Siam a benzoe Sumatra.

 • Benzoe Siam je získávána ze stromů rodu Styrax tonkinensis, který roste v Thajsku, Laosu, Kambodži a Vietnamu.
 • Benzoe Sumatra je z rodu Styrax benzoin, který roste převážně na Sumatře, Jávě a Borneu. Obě pryskyřice se od sebe poněkud liší - složením, barvou i vůní. Obě obsahují balzamickou kyselinu benzoovou, sumaterský druh navíc i kyselinu skořicovou.

Benzoe pryskyřice je po staletí velmi oblíbenou vonnou substancí pro výrobu parfémů a kosmetiky.V Arábii je často přidávána do vonných kadidlových směsí (bakhoorů).  Pryskyřice je také velmi populární ve smíšených typech japonských, čínských a indických kadidel. Ruská a pravoslavná církev používá pryskyřici z benzoe jako hlavní složku pro výrobu tradičního církevního kadidla. Své využití našla benzoová pryskyřice i ve zdravotnictví a v potravinářském průmyslu, kde se přidává do sladkých nápojů, bonbonů, pudinků, želatin a žvýkaček.

Staří Egypťané mleli benzoe na jemný prášek a přidávali do vykuřovacích směsí spolu s borovicí, jalovcem, galbanem a cypřišem. V Malajsii se benzoe tradičně vykuřovalo k odhánění zlých duchů a pro slavnostní účely. Přidávalo se i do vykuřovacích směsí, které svým vonným dýmem doprovázely zemřelé duše do nebe. V polovině 16. století přivezli obchodníci s kořením benzoe do Anglie a sloužilo zde k výrobě suchých parfémů, z nichž jeden nosila královna Alžběta I.

Později začalo benzoe hrát terapeutičtější roli. Pryskyřice byla spalována, aby ulevila všem stavům souvisejícím s dýcháním, včetně kašle, bronchitidy, astmatu, chřipky a nachlazení. Zároveň se používala jako prevence, k čištění a dezinfekci vzduchu a ochraně před infekcemi.

Představujeme vám krásné zlatavé „mandle“ pryskyřice benzoe ze Sumatry, v mimořádně čisté, prémiové kvalitě. Při vykuřování vydává hebkou, sladce balzamickou vůni s hlubokými vanilkovými tóny, které pozvolna ustupují jemným karamelovým, skořicovým a medovým akcentům.

Můžete se těšit na úžasný voňavý zážitek plný uvolnění, relaxace a harmonie!

Pryskyřice Benzoe Sumatra - účinky při vykuřování:

 • výrazné uklidňující a sedativní vlastnosti - zmírňuje stres, deprese a stavy úzkosti
 • zklidňuje mysl i emoce, hojí citová zranění, pomáhá zvládat smutek a žal
 • uvolňující, povznášející, oteplovací, harmonizační, relaxační
 • navozuje pocity bezpečí, obnovuje důvěru, rozptyluje hněv, čistí hlavu
 • pomáhá uvést nervový systém do normálu
 • zlepšuje koncentraci a vůli, aktivuje fantazii a inspiraci
 • přitahuje úspěch a prosperitu
 • povzbuzující, stimulační, afrodiziakální
 • ochrana, očista od negativních energií, rozpouští energetické blokády, odvádí zlé duchy
 • astrální cestování, meditace, může otevřít uzavřeného ducha trpícího sobectvím, podporuje velkorysost
 • aromaterapie - pro všechny stavy související s dýcháním, včetně kašle, astmatu, alergií, chřipky a nachlazení. Benzoinová pryskyřice má antiseptické a diuretické vlastnosti a poskytuje při nich rychlou úlevu. Doporučujeme pouze k vnějšímu užití!!!
 • provonění, čistění a dezinfekce místností s antibakteriálními účinky

Benzoe posiluje mužskou stránku a je symbolicky spojeno s bohyněmi Venuší, Afroditou a Mut, planetárně se Sluncem, s elementem Vzduch a znameními zvěrokruhu: Beran, Býk, Lev, Panna, Váhy a Ryby.

Benzoe můžete kombinovat dle vlastní libosti -- dobře se mísí téměř se vším. Ideální kuřidlo na večer a do pošmourného počasí. Navozuje klidný spánek.

Náš tip:

benzoe doporučujeme zahřívat spíše pozvolna ve vykuřovacích píckách nebo kadidelnicích. Na uhlíku produkuje velmi hojný, sladký, ale lehce štiplavý kouř. Proto raději použijte i plátek mica.

Příslušenství k dokoupenízobraz vše

Písek k vykuřování s Nefritem 200g
55 Kč
Mořský písek k vykuřování 200g
49 Kč
Hmoždíř ze Serpentinu Ø 12cm
759 Kč
Ocelové KLEŠTĚ NA UHLÍKY nerez
149 Kč
Lžíce Kobra
289 Kč

Alternativní zbožízobraz vše

VZDUCH vykuřovací směs elementů 20g
139 Kč
Vykuřovací směs znamení zvěrokruhu BERAN
109 Kč
Vykuřovací směs znamení zvěrokruhu BÝK
109 Kč
Vykuřovací směs znamení zvěrokruhu LEV
109 Kč
Vykuřovací směs znamení zvěrokruhu PANNA
109 Kč
historie vykuřování

Vykuřování je tak staré jako samotné používání ohně. Již v nejranějších dobách lidé spalovali vonné dřevo, pryskyřice a rostliny, které našli ve svém okolí. 

Pravděpodobně to byla z počátku náhoda. Někdo do ohně vhodil kus smolného dřeva a objevil při tom příjemné aroma a pozitivní účinky kouře. Jantar je pravděpodobně jedna z prvních vykuřovacích substancí, jež byly v době ledové přidávaný do ohnišť v jeskyních.

Jak bylo zjištěno u národů, které doposud praktikují „primitivní" způsob života, měli také první uživatelé vykuřovacích substancí ještě velmi vyvinutý a jemný čich. Byli schopni ucítit zvířata, blížící se bouři, nebezpečí či vzdálený oheň. Rozlišili dobré potraviny od jedovatých. Používali čich na čistě praktické účely. 

Poté následovalo používání rostlin k rituálním, magickým a náboženským účelům. Bylo součástí každodenního života předtím, než se vykuřování poprvé rozvinulo v kultuře. Byly nalezeny asi 60 000 let staré hroby neandrtálců, kteří byli pohřbeni spolu s květinami a bylinami, zjevně proto, aby jim byla usnadněna cesta na onen svět.

Lidé si tedy již před mnoho tisíci lety byli vědomi, že různým rostlinám jsou vlastní jiné účinky. A tak začaly být tyto rostliny používány k rozličným účelům: jako stimulační, omamné a léčivé prostředky, jako obětiny, jako most do světa bohů a též pro kosmetické účely. Je potěšující, že staré kultury zcela nezávisle na sobě učinily podobné objevy a zkušenosti s účinky jednotlivých rostlin.

Šamani a léčitelé po celém světě věděli o tom, že určitá pryskyřice a byliny způsobují změny vědomí. Pomocí hořícího dřeva, pryskyřic a rostlin se odesílala poselství ve formě proseb, vzývání a zaklínadel. Byly to první vědomé činy cílené k léčebným, magickým a náboženským účelům. K ovlivnění lidských osudů, dosažení zdraví, blahobytu a štěstí.

Doklady o rozvinuté kultuře, v níž se praktikovalo vykuřování a která kvetla v době asi 7200 let před naším letopočtem byly nalezeny ve Skandinávii:  malé kusy kuřidla ve formě koláčků, které při spalování šířili vůni aromatických pryskyřic. O několik tisíciletí později už byla praxe vykuřování neodmyslitelně spjata s náboženským a kulturním životem antických civilizací.

nahoru