Sal 20g

Salem vykuřujte při zvláštních příležitostech, jako jsou slavnostní, zasvěcovací a obřadné ceremonie. Jeho výrazně aromatická vůně uvolňuje mysl, přináší vhled a prohlubuje intuici.
Váha
20 g
dostupnostskladem
Cena s DPH 95 Kč
Cena bez DPH 79 Kč

Latinský název: Shorea Robusta
Země původu: Indie - Nepál

Sal je středně až pomalu rostoucí strom, pocházející z indického subkontinentu - z Nepálu a Himalájí.

V budhistické a hinduistické tradici je považován za strom posvátný a je spojen s bohem Višnou. Vykuřování salové pryskyřice je oblíbené zejména u himalájských šamanů - rychle navozuje pocity hlubokého uvolnění a transu.

Vykuřování Salu:

  • uvolňuje mysl, prohlubuje vhled, posiluje intuici
  • při vykuřování vydává výraznou a složitou, ostře kořeněnou, opojnou vůni s pižmovitým podtónem, která se vyznačuje velice silnými a rychlými účinky
  • himalájští šamané vykuřují Sal pro navození hlubokého transu
  • používá se pro meditace, astrální cestování a lucidní (vědomé) snění
  • v ajurvédě je Sal velice oblíbenou pryskyřicí pro léčení, zejména pokožky a vlasů

Sal je spojen s Matkou Zemí a planetou Saturn.

Náš tip: Sal doporučujeme přidávat do všech obřadních, slavnostních, děkovných a ceremoniálních směsí.

Alternativní zbožízobraz vše

Kwan Jin Vyrovnanost 10g
189 Kč
Kadidelnice Marakéš zlatá mosaz
549 Kč
Kadidelnice MARAKÉŠ s rukojetí zlatá mosaz
549 Kč
YERBA SANTA - SVATÁ TRÁVA vykuřovadlo
106 Kč
historie vykuřování

Vykuřování je tak staré jako samotné používání ohně. Již v nejranějších dobách lidé spalovali vonné dřevo, pryskyřice a rostliny, které našli ve svém okolí. 

Pravděpodobně to byla z počátku náhoda. Někdo do ohně vhodil kus smolného dřeva a objevil při tom příjemné aroma a pozitivní účinky kouře. Jantar je pravděpodobně jedna z prvních vykuřovacích substancí, jež byly v době ledové přidávaný do ohnišť v jeskyních.

Jak bylo zjištěno u národů, které doposud praktikují „primitivní" způsob života, měli také první uživatelé vykuřovacích substancí ještě velmi vyvinutý a jemný čich. Byli schopni ucítit zvířata, blížící se bouři, nebezpečí či vzdálený oheň. Rozlišili dobré potraviny od jedovatých. Používali čich na čistě praktické účely. 

Poté následovalo používání rostlin k rituálním, magickým a náboženským účelům. Bylo součástí každodenního života předtím, než se vykuřování poprvé rozvinulo v kultuře. Byly nalezeny asi 60 000 let staré hroby neandrtálců, kteří byli pohřbeni spolu s květinami a bylinami, zjevně proto, aby jim byla usnadněna cesta na onen svět.

Lidé si tedy již před mnoho tisíci lety byli vědomi, že různým rostlinám jsou vlastní jiné účinky. A tak začaly být tyto rostliny používány k rozličným účelům: jako stimulační, omamné a léčivé prostředky, jako obětiny, jako most do světa bohů a též pro kosmetické účely. Je potěšující, že staré kultury zcela nezávisle na sobě učinily podobné objevy a zkušenosti s účinky jednotlivých rostlin.

Šamani a léčitelé po celém světě věděli o tom, že určitá pryskyřice a byliny způsobují změny vědomí. Pomocí hořícího dřeva, pryskyřic a rostlin se odesílala poselství ve formě proseb, vzývání a zaklínadel. Byly to první vědomé činy cílené k léčebným, magickým a náboženským účelům. K ovlivnění lidských osudů, dosažení zdraví, blahobytu a štěstí.

Doklady o rozvinuté kultuře, v níž se praktikovalo vykuřování a která kvetla v době asi 7200 let před naším letopočtem byly nalezeny ve Skandinávii:  malé kusy kuřidla ve formě koláčků, které při spalování šířili vůni aromatických pryskyřic. O několik tisíciletí později už byla praxe vykuřování neodmyslitelně spjata s náboženským a kulturním životem antických civilizací.

nahoru